Jak korzystać z bidetu elektronicznego

Pierwszy bidet elektroniczny w życiu spotkałem w czasie pierwszej delegacji służbowej w łazience hotelowej w Osace w Japonii w połowie lat 90-tych. Było to prawdziwe dla mnie wyzwanie, bowiem model zainstalowany w toalecie nie posiadał obrazków ułatwiających odgadnięcie jego funkcji czy nawet sposobów wykorzystania. Co ważne, Japonia przez lata się zmieniała i coraz więcej napisów w języku angielskim ułatwiało turystom czy pracownikom poruszanie się w tamtej dalekiej rzeczywistości. Obecnie nie tylko w Japonii ale w Korei Południowej, Chinach czy Australii bidety elektroniczne stają się podstawowym wyposażeniem pokojów hotelowych a nawet toalet publicznych na nowoczesnych dworcach kolejowych czy terminalach lotniczych.

Korzystanie z bidetu elektronicznego jest łatwiejsze niż myślisz. Zaryzykowałbym twierdzenie, że trudność jest zbliżona do korzystania z pilota do bramy garażowej czy wjazdowej na teren parkingu albo domofonu.

 

Podstawową funkcją jest mycie tylne (uniwersalne) oznaczone zwykle niebieskimi falami lub fontanną i kształem pośladków z napisem WASH, dla Pań równie ważne jest mycie damskie z grafiką symbolizującą kobietę oraz napis BIDET. Prawie na pewno na panelu sterującym znajdziemy przycisk wyłączania czy przerywania funkcji oznaczony kołem lub kwadratem z napisem STOP.  Dodatkowo możemy spotkać się z przyciskiem uruchamiającym suszenie tym razem fale w innym kierunku jakby suszarka do włosów lub wiatr z napisem DRY.

Siadamy na desce bidetowej i od razu odczuwamy przyjemność bo deska jest miła i ciepła w dotyku.  Siedząc korzystamy tak jak ze zwykłego sedesu, po zakończeniu czynności fizjologicznych spuszczamy wodę. Następnie naciskamy przycisk WASH (mycie). Po chwili powinniśmy usłyszeć szelest wody powstający w czasie mycia końcówki przed użyciem oraz odgłos wysuwania końcówki myjącej do pracy. Z końcówki tryśnie strumień myjący nasze okolice intymne tylne przez okres 2-3 minut a następnie się wyłączy. Jeżeli chcemy mycie zakończyć wcześniej naciskamy przycisk STOP. Jeżeli mycie chcemy przedłużyć ponownie naciskamy przycisk WASH. Po zakończonym cyklu mycia, w czasie ruchu powrotnego do końcówka zostanie umyta a następnie wsunięta do gniazda. 

Panie mają także możliwość naciśnięcia przycisku BIDET, wówczas końcówka zostanie umyta przed użyciem a po osiągnięciu pozycji roboczej z drugiej dyszy (zwykle dysza do mycia damskiego ma 9 otworów) pojawi się szerszy strumień myjący przednie miejsce intymne. Po zakończeniu cyklu mycia dysze na końcówce zostaną umyte i schowane do gniazda. Jeżeli nasz bidet elektroniczny jest wyposażony w funkcję suszenia (DRY), to automatycznie po zakończeniu mycia tylnego lub damskiego rozpocznie się suszenie. Jeżeli podstawowy cykl suszenia nie wystarczy należy go przedłużyć ponownie naciskając przycisk DRY.

Korzystanie z bidetu elektronicznego sprowadza się w praktycie do naciśnięcia jednego z 2 przycisków WASH lub BIDET ewentualnie STOP. Kiedy toaletę robi za nas urządzenie, my w tym czasie możemy przeglądać internet w naszym smartfonie lub czytać ulubioną książkę. Jak już oswoimy się z naszym bidetem elektronicznym i potrafimy wybrać właściwe przyciski - to raczej nie próbujmy wstawać aby zobaczyć jak on działa, ponieważ grozi nam zalanie ubrania i twarzy strumieniem wody. Lepsze marki bidetów tak jak HYUNDAI dzięki czujnikowi zajętości  przerwą funkcje mycia aby ocalić nasze ubranie i suchą podłogę w łazience. Jeżeli jednak chcemy zobaczyć jak bidet działa, należy przygotować szybkę z tworzywa sztucznego i położyć ją pod deskę bezpośrednio na krawędzi miski ceramicznej. Następnie jedną ręką pobudzić czujnik zajętości deski a drugą nacisnąć przycisk z funkcją której działanie chcemy obserwować.

Dla pełnego komfortu użytkowania naszego bidetu należy dostosować do własnych potrzeb:

  • temperaturę deski (zwykle są 4 pozycje wybierane jednym przyciskiem) {brak, niska, średnia, wysoka}
  • temperaturę wody (zwykle są 4 pozycje wybierane jednym przyciskiem) {brak, niska, średnia, wysoka} 
  • ciśnienie wody (zwykle są 4 pozycje wybierane jednym przyciskiem) {małe, średnie, wyższe, max}, przy czym nastawa niska sygnalizowana jest kontrolką zieloną, średnia żółtą a najwyższa czerwoną.
  • dokładne położenie końcówki myjącej aby strumień trafiał precyzyjnie w miejsce które ma być umyte, przyciskami oznaczonymi FR/BK (regulacja tylko w czasie działającej funkcji WASH/BIDET).

Naciśnięcie przycisku spowoduje przesunięcie końcówki o jeden krok w każdą ze stron. Urządzenie zapamięta ustawione położenie i przy każdym następnym razie wysunie się dokładnie na właściwą odległość.  Jak już dostosujemy wszystkie parametry łącznie z temperaturą suszenia pozostaje nam sprawdzenie dodatkowych funkcji i trybów mycia . Na panelu sterującym znajdziemy przyciski PULSE i MASSAGE.  W trybie Pulse z dysz podawana jest woda pod zmiennym ciśnieniem w trybie MASSAGE woda jest podawana w czasie ruchu końcówki myjącej. Czasem można połączyć obydwa tryby czyli uzyskać zmienne ciśnienie w czasie ruchu końcówki myjącej. Wszystkie modele marki HYUNDAI posiadają funkcję Lewatywa (Enema Wash) służącą do punktowego mycia odbytu silnym strumieniem wody oraz tryb "dziecko" pozwalający na korzystanie z bidetu elektronicznego przez naszych najmłodszych.

Czasem dociekliwi Klienci pytają dlaczego jest jedna końcówka a dwie oddzielne dysze myjące? Otóż wewnątrz końcówki znajdują się dwa równoległe  kanały doprowadzające wodę do każdej dyszy myjącej oddzielnie.  Takie wykonanie zapewnia większą sztywność a zarazem jest dużo trwalsze i bardziej niezawodne od każdej konstrukcji z dwiema ruchomymi końcówkami. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl